Saturday , June 29 2024

EURO 2024. Italia s-a calificat dramatic în optimi, cu gol marcat în minutul 90+8. Spania a câștigat grupa B

Italia, deţinătoarea trofeului de campioană a Europei, s-a calificat in extremis în optimile de finală ale Campionatului European de fotbal – EURO 2024, găzduit de Germania, după ce a remizat dramatic cu Croaţia, 1-1 (0-0), luni seara, pe Leipzig Stadium, în Grupa B.

Croaţii au deschis scorul prin veteranul Luka Modric (55, foto), după ce tot el ratase un penalty un minut mai devreme, însă Squadra Azzurra a egalat la ultima fază, prin Mattia Zaccagni (90+8), rezultat la care croaţii, medaliaţi cu bronz la CM 2022, sunt practic eliminaţi.

Modric a devenit cel mai vârstnic marcator de la EURO, 38 de ani şi 289 de zile.

În min. 90+8, la ultima fază de atac, Calafiori a avut o incursiune personală, a pasat în stânga la Zaccagni, care a trimis la colţul lung, fără speranţe pentru Livakovic, salvând Italia de la o posibilă eliminare.

Italia s-a clasat pe locul secund în grupă şi va juca în optimi contra Elveţiei, a doua clasată în Grupa A.

Croaţia termină pe locul al treilea, cu două puncte, astfel că are şanse foarte mici de a se număra printre cele mai bune patru echipe de pe această poziţie în cele şase grupe.

Spania a câştigat Grupa B cu maximum de puncte, după ce a învins echipa Albaniei cu scorul de 1-0 (1-0), loc luni seara, pe Dusseldorf Arena.
Ferran Torres (13) a marcat golul victoriei unei echipe care a avut zece jucători noi faţă de precedentul său meci.

Albania, pe care nici un egal nu ar fi ajutat-o prea mult, s-a clasat pe ultimul loc şi părăseşte competiţia.
În optimi, Spania va juca împotriva unei echipe clasată pe locul al treilea într-un din grupele A, D, E sau F.