Tuesday , July 2 2024

Naționala de tineret a României a câștigat Trofeul Carpați cu șapte universitari suceveni în lot

22 de goluri au marcat handbaliștii de la CSU Suceava în cele două meciuri disputate în cadrul turneului de la Vaslui

Echipa națională de handbal masculin a României a cucerit Trofeul Carpați pentru tineret, după ce a câștigat ambele meciuri disputate în cadrul miniturneului organizat zilele trecute la Vaslui: 30-26 cu Bosnia-Herțegovina și 34-29 cu Polonia.

Şapte handbaliști legitimați de la CSU Suceava au luat parte din teren la acest succes, este vorba de portarul Dragoș Podovei, interul dreapta Codrin Radu (8 goluri), extrema dreapta Sorin Grigore (5), extrema stânga Cătălin Zarițchi (4), pivotul Alexandru Focșnăneanu (3), centrul Bogdan Niculaie (2) și interul stânga Alexandru Reuț.

Trofeul Carpați din programul de pregătire pentru Campionatul European de tineret, care se va desfășura în perioada 10-21 iulie, în Slovenia.

Reprezentativa țării noastre a fost repartizată în Grupa D, alături de Ungaria, Norvegia și Cehia. (D.C.)

Portugalia a trecut de Slovenia la penalty-uri și merge în sferturi. Ronaldo, campionul ratărilor

Selecţionata Portugaliei s-a calificat dramatic în sferturile de finală ale Campionatului European de fotbal – …