Sunday , June 30 2024

CALIFICARE! Suntem în optimi la EURO, după 24 de ani. România e pe primul loc în Grupa E

Selecţionata României s-a calificat în optimile de finală ale Campionatului European de fotbal – EURO 2024, găzduit de Germania, din postura de câştigătoare a Grupei E, după 1-1 (1-1) cu Slovacia, miercuri seara, pe Frankfurt Arena, în prezența a 25.000-30.000 de suporteri. Golul României a fost marcat din penalty de Răzvan Marin.

România ocupă primul loc în grupă, urmată de Belgia, care a terminat 0-0 cu Ucraina, iar pe al treilea loc este Slovacia, care merge în optimi și ea. Ucraina, deși cu 4 puncte, părăsește competiția, cu golaveraj negativ.

Dacă prima repriză s-a jucat pe caniculă, cu peste 30 de grade, în a doua repriză a fost vijelie, a plouat tare și a fost vânt, ceea ce a afectat calitatea jocului.

Slovacii ne-au condus cu 1-0, dar ai noștri au egalat prin Răzvan Marin, dintr-un penalty scos de Ianis Hagi.

Slovacii au deschis scorul în minutul 24, prin golul înscris de Duda, dar naționala lui Edi Iordănescu a luptat eroic și a egalat prin Răzvan Marin, după penalty-ul scos de Ianis Hagi. Ianis a fost faultat chiar la marginea careului, iar după o analiză VAR, arbitrul a dictat lovitură de la 11 metri, executată cu siguranță de Răzvan Marin în minutul 37. Faultul care a dus la egalare a constat într-un prim contact în afara careului, dar a urmat și un contact, la nivelul tibiilor, în suprafața de pedeapsă.

După acest egal cât o calificare, România așteaptă să vadă dacă adversarul din optimi va fi Olanda sau Slovenia, partida urmând a avea loc pe 2 iulie, de la ora 19.00, pe stadionul din Munchen. O ușurare pentru echipă, selecționer și fani este că, de pe prima poziție în grupă, am evitat o întâlnire în optimi cu Franța, Spania sau Anglia.

Optimile Euro 2024: Duminică,  Anglia – Slovacia și Spania – Georgia

A doua zi a fazei optimilor de finală de la Euro 2024 continuă cu Slovacia, …